in eesti keeles

Tänane postitus tuleb lühike, sest tahan edasi anda täpselt ühe idee.

Kui olin kolmandas klassis, osales mu kool Ole normaalne projektis, mis tähendas, et aeg-ajalt tuli klassi ette mundris politseinik ja rääkis erinevatest olulistest teemadest: politseitöö, liiklus, diskrimineerimine, vägivald, alkoholism, uimastid, pürotehnika ja avalik transport (see list pärineb projekti kodulehelt — ma ise nii detailselt ei mäleta). Mulje, mille need tunnid mulle jätsid, oli enam-vähem “alkohol on paha, suitsetamine on paha, narkootikumid on väga-väga pahad ja ohtlikud”.

Mulle tundub, et Eesti ühiskonna praegune suhtumine meelemürkidesse on sarnasel tasemel. Me jaotame nad kahte kasti: pahad-aga-lubatud (alkohol, tubakas) ja väga-pahad-ja-keelatud (kokaiin, GHB, kanep, fentanüül jms). Aga kas oled kunagi peatunud, et mõelda: miks on ainult alkohol ja tubakas legaalses kastis?

Võib-olla on alkohol ja tubakas lihtsalt kõige parema mõnu-kahju suhtega? Või on nad kõige vähem sõltuvusttekitavad? Või on põhjalike uurimustega leitud, et nende lubamine põhjustab ühiskonnale kõige vähem kahju?

Ma ei usu. Palju lihtsam seletus on, et alkohol ja tubakas — eriti alkohol — on väga lihtsad toota1. Seega võime joonistada skaala, nagu mul sel nädalal tavaks:

OK, loomulikult ma ei tea nende ainete täpset järjekorda sel skaalal. Aga ülioluline küsimus on: kas suudaksime aine X asemele leida aine Y, mis asendaks X-i ja oleks samas skaalal X-ist vasakul?

Tubaka jaoks on vähemalt kaks alternatiivi, mis on ilmselgelt sigarettidest2 vasakul: mokatubakas3 ja elektroonilised sigaretid4. Alkoholi puhul ma nii ilmselgeid alternatiive ei tea, aga Scott Alexander on teinud väga põhjaliku analüüsi, mille järeldus on, et (sõltuvalt ühest kriitilisest parameetrist) võib kanepi legaliseerimine olla suure positiivse mõjuga — ja osa mõjust tuleb sellest, et kanepitarbimine asendab alkoholitarbimise.

Ma ei taha öelda, et kõik peaksid nüüd hakkama otsima ja tarbima narkootikume, mis oleks paremad kui alkohol ja tubakas. Mu point on, et enamik inimesi peavad, nagu mina kolmandas klassis, illegaalseid narkootikume ilma mõtlemata palju halvemaks kui legaalseid narkootikume — mõtle kasvõi sellele, kui tugeva negatiivse varjundiga on sõna ‘narkomaan’. Ja teine point: isegi kui kõik narkootikumid oleksid legaalsed, siis miks üldse meelemürke tarbida?

 

Kaanepilt: Ian Iott, avaldatud litsentsi CC BY-NC-SA all.

Jaga:

FacebooktwitterlinkedintumblrmailFacebooktwitterlinkedintumblrmail

Märkused

  1. Näiteks kokaiin ja GHB eraldati/sünteesiti esimest korda 19. sajandil, alkoholi ja tubaka ajalugu ulatuvad tuhandete aastate tagustesse aegadesse.
  2. enamik tubakast tarbitakse ilmselt sigarettidena
  3. Loe siit, miks mokatubakas on sigarettidest vähem kahjulik.
  4. Tõrva jm kahjulikke aineid on sigarettidest palju vähem ja e-sigaretid ei kahjusta passiivselt suitsu sissehingavaid inimesi — näiteks lapsi, kelle vanemad suitsetavad.

Lisa kommentaar

Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Webmentions

  • Nädalase eksperimendi raport - Taivo Pungas

    […] narkopoliitika (289) […]