in eesti keeles

Hiljuti kirjutasin vaimses tippvormis olemisest ja sellega seoses Soylentist: pulbrist valmistatavast joogist, mis katab kogu päevase toitainevajaduse. Pärast seda on umbes 10 inimest küsinud mult Soylenti kohta sarnaseid küsimusi; vastan siin neist levinumatele.

Mis on Soylent?

Toitu asendav jook, mida valmistatakse pulbrit veega kokku segades. Enamikul müügis olevatest brändidest on toitainete suhted valitud nii, et kõik vajalikud toitained saaks ainult seda jooki tarbides kätte.

Kas sa oled ise Soylenti kasutanud?

Jah. Tellisin esimest korda 2015. aasta maikuus ja sealt alates olen keskmiselt viis korda nädalas asendanud Soylentiga ühe toidukorra (tavaliselt hommiku- või lõunasöögi).

Kui palju Soylent maksab ja kust seda saab?

Hind sõltub väga palju tootjast; mina tellin Joylent.eu-st (minu teada kõige odavam tootja Euroopas) ja maksan umbes 2€ toidukorra eest. Põhjaliku nimekirja koos arvustustega leiab /r/soylentist.

Miks sa Soylenti tarbid?

Peamiselt kahel põhjusel:

 • Soylent on kiirem kui ise toidu tegemine ja kiirem kui väljas söömine. Tavaliselt kulub mul ühe Soylenti toidukorra peale (koos valmistamise ja nõudepesemisega) 3-5 minutit. Tavalist toitu süües kuluks aega tunduvalt rohkem.
 • Soylent on odav.
  • Eestis ise toitu valmistades saab läbi odavamalt kui 6€/päev, aga kui kulunud aega arvestada, siis tuleb Soylent soodsam.
  • Eestis väljas söömine on kindlasti kallim kui 2€/toidukord.
  • Šveitsis on nii ise toidu valmistamine kui väljas söömine kallimad kui Soylent.

Kas sa sööd ühel toidukorral ainult Soylenti või kombineerid seda muuga?

Sõltub, kui näljane ma olen. Kuna Soylenti võib valmistada suvalise koguse, siis söön mõnikord palju (ca 600kcal), aga mõnikord kombineerin seda mõne teise toiduga ja söön Soylenti vastavalt vähem.

Kas sa toidukordade vahel näksid?

Jah, tihti Soylenti. Samas on toidukorra termin Soylenti puhul üleliigne — kui tahan, võin süüa suure koguse ühe korra päevas või kolm korda väiksema koguse kolmel eri korral.

Kas enesetunne on seda tarbides hea?

Ma ei ole tunnetanud ühtegi negatiivset efekti Soylenti tarbimisest, pigem vastupidi (s.t. Soylenti süües on mu enesetunne parem kui muidu). Siin võib olla paar põhjust, mis kõigi inimeste jaoks ei kehti:

 • Kuna ma ei söö liha, siis võib mu tavalises toitumisrežiimis olla mõne aine puudus. Soylenti positiivne efekt võib tulla nende ainete kompenseerimisest.
 • Ma tarbin Soylenti tavaliselt olukordades, kus muidu sööksin rämpstoitu (kui mul on kiire ja korralik toit ei ole kättesaadav).

Kas iga päev sama toidu (Soylenti) söömine ära ei tüüta? Kas sul ei teki isu “päris” toidu järele?

Ma söön seda üldiselt kuni üks kord päevas ja mitte kõigil päevadel nädalas. Lisaks söön eri päevadel vastavalt tujule erineva maitsega Soylenti. Nii toimides ei ole ma tundnud erilist tüdimust Soylentist või vajadust tavalise toidu järele.

Kas Soylentiga on tehtud teaduslikke uuringuid?

Google Scholar ütleb, et ei. Kui natuke edasi guugeldasin, siis leidsin uuringu, mis näitas, et kui hiired ei pea toitu närima, on neil kõrgem vererõhk, kõrgem veresuhkur ja kõrgem teatud hormoonide tase veres1.

Üldiselt ei näe ma muretsemiseks põhjust: toidu asendamise kontseptsioon ei ole midagi uut; ainuke uuendus on masstootmine ja madal hind. Samas ei soovitaks ma 100% Soylentile üle minna — kõik toitained võivad seal olemas olla, aga ei pruugi imenduda sama efektiivsusega kui tavalise toitumisrežiimi korral2.

Milline maitse on kõige parem?

Maitsed erinevad ilmselt palju tootjate vahel; mina olen proovinud ainult Joylenti maitseid ja nendest on minu eelistus banaani > vanilli > maasika >> šokolaadi > mango.

Üks universaalne tähelepanek pea kõigilt, kes Soylenti tarbinud on: see on külmana tunduvalt parem.

Kas sa soovitad mul Soylenti tarbida?

See sõltub. Kui sulle on kogu aeg mugavalt ja odavalt kättesaadav täisväärtuslik tasakaalustatud toit, siis ei näe ma väga põhjust Soylenti tarbida. Aga kui täidetud on mõni järgmistest tingimustest, siis jah.

 • Sul jäävad mõned toidukorrad ajapuuduse/toidu kättesaamatuse tõttu vahele või sööd rämpstoitu.
 • Toidukorra hind (arvestades või arvestamata ajakulu) on Soylenti puhul madalam kui tavalist toitu süües.
 • Sa ei taha kulutada palju aega söömisega seotud kõrvaltegevustele (kokkamine, nõude pesemine, söögikohta jalutamine, toidu ootamine).

Kui tahad uusi postitusi oma postkasti saada, jäta meiliaadress siia:

Kaanepilt: Ryan Ozawa, avaldatud litsentsi CC BY-NC-SA all. Originaali on siin modifitseeritud.

Jaga:

FacebooktwitterlinkedintumblrmailFacebooktwitterlinkedintumblrmail

Märkused

 1. Ma ei lugenud alusuuringut, seega ei oska kommenteerida metoodika/järelduste tõsiseltvõetavust.
 2. Samas ei jälgi ma tavalist toitu süües, kas kõik ained on olemas, seega ei pruugi Soylent selles osas halvem alternatiiv olla.

Lisa kommentaar

Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Kui kedagi huvitab siis minu kogemuse erinevus ülalkirjutatuga võrreldes Joylent’i kuu aega tarbimisel oli järgnev:
  * Maitseeelistus: šokolaadi(vegan) > maasika(vegan) >> banaani(vegan)[1]
  * Maitse ei tüüdanud ära sellest hoolimata, et asendasin peaaegu kõigil päevadel 3 söögikorda Joylent’iga.
  * Terve päev ainult Joylent’ist toitudes jäi tihtipeale kõht veidi tühjaks. Kahtlustan, et minu metabolismi juures oleks suurem kalorsus ära kulunud.

  [1] V6ib olla seos sellega, et ykskord t6mbasin kurku toda ja l2kastasin 5 minutit.

  • Hea andmepunkt!

   Tellisin hiljuti esimest korda vegan-varianti ja nende puhul on mu maitsejärjestus sama, mis sul. Mulle tundub ka, et vegan on natuke halvem kui tavaline, aga see võib olla sellepärast, et viimasest tellimisest oli üle poole aasta möödas ja nad ilmselt olid retsepti niikuinii muutnud.

   Kõhutühjus võib tulla sellest, et su keha ei saa närimiskogemust (see on puhas spekulatsioon mu enda ja netist loetud kogemuste põhjal). Võib-olla aitab, kui sööd pärast iga söögikorda nt peotäie maapähkleid.

Webmentions

 • Toitumine on teadus (sõna otseses mõttes) - Taivo Pungas 6. detsember 2016

  […] Soylent    See toiduasendusjook on mõeldud katma inimese päevase toitainevajaduse — nii mikro- kui makro- — USA toidu- ja ravimiameti (FDA) soovituste järgi, aga kuna tegu on masstarbimises üsna uue tootega, ei ole tõsiseltvõetavaid uurimusi veel tehtud. Arvan, et selles, mida Soylenti tootjad välja lubavad — katta kõigi makro- ja mikrotoitainete vajadus vastavalt riiklikele soovitustele –, on nad üsna head ja ennustan, et paremad kui enamiku inimeste praegune dieet. […]

 • Kuidas olla vaimses tippvormis? 6. detsember 2016

  […] koguses, kui ise soovid. Hea ressurss Soylenti kohta juurde lugemiseks on r/soylent; kirjutasin ka postituse levinumate küsimustega, mida olen Soylentiga seoses […]