Eelmisel nädalal poliitikas juhtunu üllatas mind kõvasti. Ma ei räägi Eesti poliitikast — jälgin seda tavaliselt viivitusega ja mitte eriti põhjalikult –, vaid Donald Trumpi presidendiks saamisest.
See, et olen üllatunud, tähendab, et mu peas olev mudel maailma kohta — mudel, mis ennustas Clintoni võitu — ei olnud täpne ja vajab muutmist (see on nagu eelhinnangu uuendamine, aga matemaatiliselt vähem formaalne). Tänane postitus räägib nendest muudatustest minu maailmamudelis.
Muide, Trumpi (ja/või ta kampaaniatiimi) avaldustest pärast valituks osutumist on seni jäänud temast kui tulevasest presidendist hoopis leebem mulje kui kampaania põhjal oleksin arvanud. Võib-olla on Trump esimestel päevadel lihtsalt ettevaatlikum ja naaseb varsti sama ekstreemsena; võib-olla tegi kampaania-Trump äärmuslikke avaldusi ainult häälte püüdmiseks ja president-Trump on leebem. Praegu on seda raske hinnata, mistõttu peame arvestama ka ebastabiilse kampaania-Trumpiga.
Sõja tõenäosus ↑
USA-l kui maailma tugevaima sõjaväega riigil on rahustav mõju: kui nad ei taha, et kaks riiki omavahel sõdiks, on lisaks sõnadele võimalik seda tagada ka jõuga. Kahjuks kehtib see ainult juhul, kui USA juhid peavad oluliseks mujal maailmas rahu hoidmist, mis kampaania-Trumpi sõnul on kulukas ja ebaaus1.
Kui tõenäoline on sõda mõne Euroopa Liidu liikmesriigi pinnal järgmise 10 aasta jooksul? Enne Trumpi valimist öelnuksin umbes 5%; nüüd pakun üle 10%. See ei pruugi tunduda suur tõenäosus, aga sõda on väga halb. Mõtle sellest kui kindlustusest: tõenäosus, et puhkusereisil miski halvasti läheb, on ka ~5%, aga sellegipoolest ostan kindlustuse, et a) vältida kõige hullemaid stsenaariume2 ja b) olla ise rahulikum3.
Kuna üksikisikuna on sul võimalik sõja ärahoidmiseks üsna vähe teha, pead otsustama, mis su isiklik plaan on. Soovitan teha tingimuslikud plaanid kujul “KUI juhtub X, SIIS ma teen Y”4. Loomulikult võid neid muuta, kui X päriselt kätte jõuab, aga varem valmis mõtlemine aitab ettevalmistusi teha ja küsimuse paremini läbi mõelda. Paar olulist praktilist küsimust: a) kas plaanid oma praegusest kodulinnast/Eestist lahkuda, b) kui, siis kuhu, c) kuidas su lähedased plaanivad käituda ja kuidas sina saad neid aidata, d) kuhu oma raha ja muu vara paigutada.
Liberaalse maailmavaate enesekindlus ↓
Sain paar aastat tagasi aru, et minu sõprade ja tuttavate ringkond on väga erinev Eesti ühiskonna läbilõikest: Tallinna Prantsuse Lütseumi, Tallinna Reaalkooli, Tartu ülikooli, Skype’i, TransferWise’i ja peaaegu kõigi muude minuga kokku puutunud inimgruppide hulgas on kõvasti ülekaalus teatud tüüpi taust ja maailmavaade. Kindlasti elavad ka paljud teised omaenda Eesti mullis.
Ainult enda väärtusi jagavate inimestega suhtlemine tekitab võltsi enesekindluse, et see maailmavaade ongi võitnud ja laialt levinud — eriti juhul, kui president (USAs) või valitsus (Eestis) seda enam-vähem jagab. Tuleb aga välja, et paljud — USAs 50% valijatest — ei ole nii veendunud ja näitavad oma arvamust välja valimissedelil.
Mul ei ole head teooriat, miks selline lõhe tekkinud on.5 Võib-olla on 50% jäänud kõrvale globaliseerumisega kaasnevast majanduslikust kasust ja näinud ainult Aasiasse kolivaid tehaseid ja kasvavat tööpuudust. Või Eesti versioon: võib-olla on nad kogenud ühe võõrvõimu okupatsiooni ja on seetõttu skeptilised igasuguse majandusliku või seadusandliku iseseisvuse loovutamise suhtes.
Sõltumata tekkepõhjusest näen ma kahte varianti. Variant 1 on, et ühel poolel on 100% õigus ja teine pool ei ole sellest veel aru saanud. Variant 2 on, et ühel poolel on võib-olla keskmiselt rohkem õigus, aga nad jätavad arvestamata argumendid nagu “ma tahan, et eesti kultuur püsiks”, mis teist poolt häirivad ja tegelikult on kõigile olulised.
Variant 1-ga maailm — et liberaalne maailmavaade on sõna otseses mõttes 100% õige — on väga ebatõenäoline. See jätab alles variandi 2, millest juba otseselt järeldub, et see “keskmiselt rohkem õige” pool peaks rohkem läbi mõtlema oma seisukohad ja kaaluma vastaspoole arvamust. See on vestlemise ja vaidlemise erinevus.
Vaikimisi valitakse parim variant ↓
Kõik arvasid, et Brexiti lükatakse rahvahääletusel tagasi. Enamik ennustasid, et Hillary võidab valimised. Need on kaks näidet sellest, et valimiste tulemus ei ole see, mida suurem osa põhjendatud arvamusega inimesi parimaks tulemuseks peavad.
Minu järeldus on, et kui keegi midagi ette ei võta, siis vaikimisi tulemus ei ole alati parim tulemus. Sellest omakorda järeldan, et kui hoolin tulemusest, peaksin midagi ette võtma: tuttavatega rääkima, rohkem avalikult oma seisukohta jagama ja võib-olla rohkem poliitilistel teemadel blogima.6
Demokraatia mõistlikkus ↓
Eelmisest punktist otse järeldub, et meie praegune süsteem ei ole eriti hea. Kõik inimesed teevad halbu otsuseid, mõned rohkem kui teised, seega võib-olla peaksime lubama valima ainult need, kes on piisavalt “mõistlikud”. (Ma ei ütle, et seda ideed toetan — lihtsalt ütlen, et see alternatiivid väärivad arutelu hoolimata esmapilgul ületamatutest eetilistest probleemidest.)
Ma ei paku, et peaksime praeguse demokraatilise riigikorra kukutama — ma ei tea paremat varianti –, aga kui keegi argumenteerib mõne muu lahenduse poolt, siis võtan teda tulevikus tõsisemalt.
P.S. Soovitan ka poliitika.guru palju põhjalikumat artiklit Trumpi võidu teemal.
Kaanepilt: Matt Johnson, avaldatud litsentsi CC BY-NC all.
Jaga:
Märkused
- Sest USA kulutab raha kaitsmaks neid riike, kes ise ei täida NATO ees võetud eelarvekohustust kulutada 2% riigikaitsele.
- Näiteks lennust mahajäämise tõttu 2000-euroste asenduspiletite ostmist.
- Kui tean, et näiteks mägedes jala murdmise korral katab kindlustus kõik kulud ja mina pean lihtsalt eluga minema pääsema, olen palju rahulikum
- Minu plaanid algavad “KUI kõik läheb edasi samamoodi nagu praegu…”, “KUI Venemaa hakkab aeglaselt Eestiga sõjaolukorda eskaleerima…”, “KUI Venemaa alustab kiiresti sõda Eesti vastu…”.
- See on peamiselt minu ignorantsuse tõttu — kindlasti leidub selle kohta hunnik teooriaid.
- Olen siiani vältinud poliitiliselt laetud teemasid, sest a) kui keegi on juba ühe poole valinud, siis tavaliselt argumenteerimine ei aita, b) ma ei taha peletada eemale inimesi, kellele muidu tundub mu kirjutatu põnev, aga nad peavad alati kirjutise tagamõttes mu poliitilise eelistuse tõttu kahtlema, ja c) müra keskelt inimeste või erakondade tegelikke argumente ja väärtusi üles leidmine on raske igav töö.
1. Soovitan lugeda ka M. Lotmani arvamust “Trump varrukast” http://www.lotman.ee/blogi/trump-varrukast
2. Ma ei tea, kas Sa, Tarvo oled aiateenistuse läbinud, kuid see on üks hea koht, kus saad selgelt aru, et oled kogu varasema elu elanud mullis ja nagu ka kirjutad, siis teed seda ka praegu. See on aga paratamatu, et me mullistume, nii ka mina. Nagu ütles üks mu tuttavatest kord valimistulemusi kommenteerides, et ta ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes valiks K-kohukese erakonda, aga ometi saavad nad väga arvestatavalt hääli. Mullistumine on iseeneselik protsess ja seega on vaja teadlikult selle vastu töötada, püüad suhelda inimestega väljaspool sinu tavalist suhtlusringkonda, Küsida nende arvamust ja aru sada, miks nad mõtelvad nii nagu mõtlevad. Mullistumisele aitab suurepäraselt kaasa ka Google ja FB, sest otsingumootor kuvab meile tulemusi, mida soovime näha ja FB näitab meile postitusi, mida soovime lugeda.
Seega oleks hea Sinu arvamust mullistumisest kunagi ka siit blogist lugeda.
Aitäh lingi eest!
Ma ei ole ajateenistust läbinud. Olen täitsa nõus, et mullistumine juhtub iseenesest. Ma olen siiamaani üritanud ainult natuke selle vastu töötada — peamiselt Facebookis kasutades filosoofiat, et kui artikkel toob väga positiivseid või väga negatiivseid uudiseid, siis laigin seda, aga kui mul on täiesti ükskõik (näiteks “16 viisi, kuidas oma kassi kammida”), siis eemaldan selle oma uudisvoost. Lisaks laigin Objektiivi, mis on väga kaugel mu maailmavaatest.
Google’is on raske mullistumist vältida, aga vist peaks töötama incognito-režiimis, s.t. väljalogituna ja ilma küpsisteta otsingute tegemine.
Kuna ma väga palju Eesti uudiseid ja arvamuslugusid ei jälgi (sest ei leidu uudisteallikat, kus signaali ja müra suhe oleks piisavalt hea), siis on mul eriti raske leida tõsiseltvõetavat kriitikat enda mulli kohta (ja Šveitsis ei ole just palju eestlasi, eriti minu mullist väljaspool). Kui tead mingit head sellist allikat, siis võtan heameelega soovitusi.
Mina kah pööbelmeediat ei jälgi, kasutan peamiselt RSS-lugerit ja ajaveebe, sealhulgas alternatiiv-meedia ajaveebe. Lisaks ajaveebidele, mille hulgas on ka alternatiivmeeida (TheIntercept, democracynow.org, jne.) uudisvood, jälgin YouTube’st aeg-ajatl mõnesid kanaleid ja nädala-saateid. USA-temaatiliste kiireloomulisemate uudiste allikaks on, kahjuks, sobiv hoopis Stephen Colbert’i komöödiasari
https://www.youtube.com/watch?v=a_f0n-EqRkY
kus kohati minnakse minu meelest liiale, aga nagu eelnevalt tsiteeritud klipp illustreerib, osatakse liialduste vahele lisada ka midagi tabavat. Teine YouTube-kanal, mida aeg-ajalt kiikan, on VICE ja VICE News. (2 eraldi kanalit samast propagandakontorist).
https://www.youtube.com/user/vicenews/videos
https://www.youtube.com/user/vice/videos
Veel üks allikas, mis minu meelest hästi tegelikke uudiseid kajastab, kuigi umbes aastase või paari-aastase viitega, kunstilises vormis ja paralleelide kaudu, on arvutimängud. Mul on oma ajaveebi lingikogus viiteid arvutimängudele ja igasugu ajakirjanikele.
Ma ise selliseid täpsuse ja kiiruse ja nüri manuaalse töö (kollide tulistamise) peale üles ehitatud arvutimänge enam mängida ei viitsi, vähemalt mitte nii, et mina klaviatuurilt nüri tööd pean tegema, aga strateegiamängud meeldivad mulle küll. Äge oleks robotmängijad panna ehtsa Tallinna 3D-mudeli peale sõda simuleerima. Jõhker, aga hariv. Sealt järgmine etapp oleks lasta teismelistel Tallinna mudeli peal tankionline’i või World of Tanks’i mängida. Saaks samuti osast lollist küll-NATO-aitab-propagandamõjust lahti. Simulatsioon võiks USA ja vene tankimudelite viimasest sõnast. EKRE pooldajad ja Vabariigi Aastapäeval sõjaväeparaadi imeltlevad patrioodid saaks reaalsus-šoki, kui võlts kogu see sinim-ust-valge propaganda on, eriti oma väidetega, et kõik on meil ikka militaar-poole peal korras ja hästi ja tore ja hoolitsetud.
Tänan lugemast 🙂
Unustasin oma eelmisse postitusse oma ajaveebi-lingikogu-viite lisada:
http://martin.softf1.com/g/yellow_soap_opera_blog/links.php
“Sain paar aastat tagasi aru, et minu sõprade ja tuttavate ringkond on väga erinev Eesti ühiskonna läbilõikest: Tallinna Prantsuse Lütseumi, Tallinna Reaalkooli, Tartu ülikooli, Skype’i, TransferWise’i ja peaaegu kõigi muude minuga kokku puutunud inimgruppide hulgas on kõvasti ülekaalus teatud tüüpi taust ja maailmavaade.”
-> ehk siis keegi ei pooldanud trumpi ega brexitit ja keegi pole ekre poolt ja kõik on pagulaste ja lgbt õiguste poolt, eks?
Ma ei tea, kas keegi on Eesti kontekstis nt EKRE valijaskonna tausta analüüsinud? (Ilmselt on?) Korrelatsioonid haridustasemega, aga ka nt konkreetse kooliga? Kui võtta nt sinu mainitud kaks keskkooli, siis – kas nende vilistlaste seas on ekre valijaid (ja trumpi pooldajaid jne) kaduvväike osa – ilmselt on? (Või on see osa kaduvväike vaid nende seas, kellega sina suhtled, kõigi vilistlaste seas tervikuna on seis sama, mis teiste koolide lõpetajate seas?) Kui erisused on kooliti näha, siis kui palju on põhjus selles, kuidas ja mida seal koolis õpetatakse võrreldes teiste koolidega, ja kui palju selles, mis on õpilaste perekondlik taust? (Ehk et nendesse koolidesse jõuavad teatud perekondliku taustaga lapsed… kuigi Eesti sotsiaalne mobiilsus peaks vist üsna hea olema võrreldes nt UK ja USA-ga?). Kas näiteks leiaks korrelatsioone selle vahel, millised on teatud kooli õpetajate hoiakud, ning millised õpilaste omad? (Lisafaktorina see, kui autoriteetseks õpilased teatud õpetajat peavad).
Äkki kui nendele küsimustele vastata, siis saaks edasi liikuda ka selle osas, et kuidas järgmised põlvkonnad oleksid liberaalsemad. Jah – liberaalsemad. Ma olen sinuga väga nõus, et ülioluline on püüda neid, kes arvavad millestki teisiti, siiralt ja sügavalt mõista – seda tuleks teha seda püüdlikumalt, mida imelikum nende seisukoht tundub. Enda seisukohti tuleb aina uuesti kahtluse alla seada, hoidudes iga hinnaga dogmadesse langemast. Aga samal ajal – kui sa oled parimale olemasolevale tõendusmaterjalile tuginedes jõudnud teatud järeldustele (nt selle osas, et lgbt õigusi tuleks tagada või ükski rass pole parem kui teine), siis on õige asi, mida teha, aidata ka teistel sama mõistmiseni jõuda.
Sina üksi ei jõua kõigi inimestega vestelda ja neid veenda, vaja on süsteemseid lahendusi, ja mulle tundub, et süsteemsete lahenduste võti peitub ehk küsimuses, et kuidas sina ja teised liberaalsed inimesed jõudsid oma liberaalsete vaadeteni – mis olid need tegurid, mis nad sinna viis, kellel on need tegurid puudu, ja kuidas need tegurid neile anda.
> ehk siis keegi ei pooldanud trumpi ega brexitit ja keegi pole ekre poolt ja kõik on pagulaste ja lgbt õiguste poolt, eks?
Enam-vähem, jah. Loomulikult mitte 100%, aga tean väheseid, kes oleks sel teemal avalikult (või isegi väiksemas sõprade ringis) ebapopulaarse seisukoha võtnud.
> Või on see osa kaduvväike vaid nende seas, kellega sina suhtled, kõigi vilistlaste seas tervikuna on seis sama, mis teiste koolide lõpetajate seas?
Ma arvan, et need, kellega mina suhtlen, on veel vähem Trumpi pooldajad, aga ka muidu on TPL-i ja TRK ja TÜ lõpetajad keskmisest vähem Trumpi poolt (sama kehtib teiste sinu mainitud küsimuste kohta). Null ei ole ilmselt kummaski — ei minu tuttavate ega koolikaaslaste hulgas.
> Kui palju on põhjus selles, kuidas ja mida seal koolis õpetatakse võrreldes teiste koolidega, ja kui palju selles, mis on õpilaste perekondlik taust?
Ma arvan, et kool ei mõjuta siin midagi — lihtsalt Tallinna kesklinna parimad koolid korjavad kokku inimesed, kes a) tahavad sinna minna ja b) suudavad vastuvõtutestid piisavalt kõrgele tasemele ära teha. Pakun, et need kaks asja korreleeruvad maal vs linnas elamisega, vanemate sissetulekuga ja paljude muude asjadega, aga ma pole selles väga kindel. Trumpi toetajate hulgas on ka inimesi, kelle saavutustes vähesed kahtlevad (nt Peter Thiel, kuigi ma pole ta motivatsioonis kindel) ja kindlasti on Eestis ka paljudel legitiimne põhjus EKREt toetada. Selles ongi probleem, et ma ei tea enne nendega rääkimist, *miks* nad seda teevad — ja öelda “sest nad on töötud maakad” nagu Trumpi valijate kohta öeldi ei vii meid kuidagi lahendusele lähemale.
> kui sa oled parimale olemasolevale tõendusmaterjalile tuginedes jõudnud teatud järeldustele (nt selle osas, et lgbt õigusi tuleks tagada või ükski rass pole parem kui teine), siis on õige asi, mida teha, aidata ka teistel sama mõistmiseni jõuda.
Täiesti nõus, aga… Ma olin juba otsustanud, et see ei ole minu võitlus — suurel skaalal ühiskonna liberaliseerimine on elutöö suurune ja kaugeltki mitte garanteeritud võiduga. Inimeste meelt konkreetsetes küsimustes muuta on raske, aga nende väärtusi muuta veel raskem. Sestap tahaksin ka teada, mida saan endale kättesaadavate vahenditega (s.t. mitte eriti skaleeruvalt) ära teha.
> võti peitub ehk küsimuses, et kuidas sina ja teised liberaalsed inimesed jõudsid oma liberaalsete vaadeteni – mis olid need tegurid, mis nad sinna viis, kellel on need tegurid puudu, ja kuidas need tegurid neile anda.
Jällegi nõus. Aga mis siis, kui tegur oli ‘geenid’? Või ‘armastav perekond’? Või ‘vanemate keskmisest suurem sissetulek, kui olin vanuses 5-15’? Või ‘vägivalla puudumine mu lähisugulaste ja tuttavate hulgas’?
Kui need on tarvilikud tegurid, siis tuleb tõesti fookus seada järgmise põlvkonna mõjutamisele (sest praeguste täiskasvanute juures on võimatu neid asju muuta), aga kuidas seda teha, kui lapsi kasvatavad üles nende vanemad, kes sisendavad neile (õigustatult) oma väärtusi?
No mis siis ikka. Häbenematu enesereklaam minu enda poolt minu enda ajaveebile, kus mina küll poliitika teemat ei väldi:
“What made America Great
for People Living Under Russian Occupation
in the Soviet Union, Idea 0”
http://martin.softf1.com/g/yellow_soap_opera_blog/what-made-america-great-for-people-living-under-russian-occupation-in-the-soviet-union-idea-0
“Calculated Ownership Company (CalCo)”
http://martin.softf1.com/g/yellow_soap_opera_blog/calculated-ownership-company-calco
Esimese ajaveebipostituse peamine iva on, et enamik
inimesi ongi lambad, spetsialiseerumise tõttu ka
töökaimad ja harituimad ja ettevõtlikuimad neist, ning
kui elu-korraldus võimaldab VÄHEMUSEL, mille hulka
kuulub mõnes kitsas kontekstis pea-aegu iga inimene (ehk enamus inimesi)
rahulikult omi asju ajada, ka oma töö vilju endale jätta,
siis SEE VÄHEMUS HOOLITSEBKI KÕIGI EEST.
Näiteks:
Mitu % elanikkonnast toodab komme ja kooke nii, et
kõik mõnusalt söönuks saavad? Millal Te ise viimati
kooki küpsetasite või kommi-retsepti-arendusega või
kommide tootmisega tegelesite? Millal Te viimati
lehmi lüpsite või heina tegite? Kohvi röstisite?
Mitu % kogu inimkonnast loob üldse tarkvara?
Samas, tarkvara kasutavad, kasvõi auto-mootori juhttarkvarana
või mobiiltelefoni süsteemitarkvarana praktiliselt
kõik inimesed. IT-kauge penskari teleka-puldi sees
on ka mikrokontroller sardvaraga.
Põhimõtteliselt võib “lammaste” teemal küsida ka lausa
nii, et kas inimeste seksuaalharidus oleks nii heal järjel kui
poleks neid, kes porno-YouTube-desse oma videosid üles laevad?
Või näiteks, mitu muusikavideot või remix’i olete
YouTube’i ise loonud? Kas lillede kasvatamine,
näiteks nende, mida sünnipäevadel kimbuna tuuakse,
on lammaste totrus või “ülikasulik tööstusharu”,
eriti kui arvestada, et need lilled närtsivad nii kui
nii ilma juurteta ju suht kiiresti ära ja õues kasvab
niigi ilusaid taimi, mida imetleda?
Viidatud teise ajaveebipostituse,
“Calculated Ownership Company (CalCo)”,
peamine iva on kapitalismi sobitamine
mitte-ettevõtlike ja lihtsameelsete
inimeste elustiiliga, ilma, et rakendataks
klassikalist töökate inimeste röövimist, “maksustamist”.
Tolle mõttekäigu taust on, et ma olen
roheline anarho-kapitalist
https://archive.is/YE6MW
kes arvab, et maksud peaksid põhimõtteliselt
olema 0%, Välisministeerium, tuletõrje, jne.
peaksid olema finantseeritud 100% maksuvabalt,
inimeste vabatahtlikest annetustest,
usuvabadus on ülivajalik selleks, et see
iga-inimene-kuulub-mingis-kontekstis-vähemusse
asjaolu ei takistaks inimestel vähemusse kuuluvana
võimalikult efektiivselt tegutsemast ja Toompeal
on 2 kirikut: 1 neist on Nevski katedraal, mille
firmalogoks on rist ning teine on Toompea loss,
mille firmalogoks on 3 leopardit, kusjuures
usuvabaduse tingimustes pole ühtegi poliitikut
vaja maha lasta, las lehvitavad Toompea lossi rõdult
oma fännidele nagu Briti kuninganna ja elavad
partei-annetustest ja riigi-aktsiaportfelli-dividendidest.
Demokraatiat pole ka vaja, sest seni kuni
kristlik kirik mõõgaga ristirüütlitega, Toompea kirik
püstolitega politseinikega, röövimas ei käi,
on see, kes seal paavst, president, parlamentäär,
preester on, täiesti ükskõik. Kui tahavad oma fännide
pahameelt välja teenida, susserdagu oma enda klubi siseselt
reeglid veel hullemini ära kui praegune Eesti Vabariigi
valimisseadus seda on. Ma ise olen viimased 2
valimist meelega valimata jätnud, sest ma ei soovi
sellele ära-susserdatud valimisseadusele oma osalemise
kaudu legitiimsust juurde anda. Pandagu või Putin
Eesti presidendiks. Fakt on, et põhjus, miks Eesti alal
üldse NSV-Liidu periood aset leidis, seisnes selles,
et igati sini-must-valge Pätsu diktatuur keeras
kohalikule elanikkonnale käru ja kohalik elanikkond
ei osutanud Pätsule õigel hetkel, kasvõi teda
Kennedi kombel maha lastes, vastupanu. Seega, vahet
pole, mis lipuvärvid või pea-piiskopi eamkeel on.
Loeb see, mis toimub praktikas ja selle eest tuleb
nii kui nii ise seista, vastavalt oma võimetele.
Minu korral siis:
http://www.silktorrent.ch
(suunab softf1.com alla)
Tänan lugemast. 🙂
Veel paar asjakohast viidet:
http://archive.softf1.com/2014/2014_09_25_YouTube_Publication_of_Noam_Chomsky_on_Anarchism.webm
http://archive.softf1.com/1985/1985_Excerpt_from_Jim_Hartz_show_Where_Wassily_Leontief_Suggests_that_Dumber_People_Should_get_Income_Without_Working.webm
Enamasti ma selle Stefan Molyneux väidetega ei nõustu,
aga see “Liberty 101” on küll tal mõttekäik, millega ma
2016_11 seisuga nõustun täiesti.
https://www.youtube.com/watch?v=ZpYUAucm1ZI
Vot sellised filosoofilised alternatiivid on mul välja pakkuda. 😀