in eesti keeles

Ehitasime Taaviga Eesti erakondade maksulubaduste kalkulaatori, mis näitab vastavalt sissetulekule ja paarile muule parameetrile, kui palju iga erakond oma valimislubaduste põhjal Sulle rahalist võitu lubab.

Uuendus 22.03: kalkulaatorit jagati Facebookis 657 korda ja vastavad postitused said 1306 meeldimist (allikas: Facebook OG Object Debugger).

Uuendus 14.02: kalkulaatorit on kahe päeva jooksul külastanud rohkem kui 30 000 inimest, kajastanud Delfi ja Õhtuleht ning jaganud Facebookis kümned (kui mitte sajad) inimesed (ja Delfi). Tore näha, et huvi on suur!

Valimiste eel on erakondade lubadustes üsna raske orienteeruda. Tihti on need üsna üldsõnalised, aga ka väljalubatud konkreetsete arvude puhul on raske näiteks mõista, mida tähendaks tulumaksu määra vähenemine 5% võrra minu sissetulekule.

Kui erakonnad mõtlevad oma lubadusi tõsiselt, siis peaksid nad ise selliseid kalkulaatoreid avaldama, aga paraku on lihtsam rääkida vähedetailselt, et kõigile tunduks, et nad saavad midagi juurde.

Meie tehtud kalkulaator peaks arusaamist lihtsustama. Lihtne tulpdiagramm koos tabeliga näitavad kiiresti ära, millise erakonna maksulubadused Sulle soodsaimad oleksid.

Ekraanitõmmis maksulubaduste kalkulaatori veebilehest.

Ekraanitõmmis maksulubaduste kalkulaatori veebilehest.

Mõned lihtsamad asjad, mis kalkulaatoriga mängides silma võivad jääda:

  • SDE on ainuke erakond, kelle puhul võib võit negatiivseks jääda, kõik ülejäänud lubavad ainult raha juurde. Kust sel juhul raha tuleb?
  • IRL lubab raha juurde ainult inimestele, kelle brutopalk jääb alla 900 euro.
  • EKRE puhul on lubadused võimsad – nelja või enama lapsega perele ~20% sissetulekust (kuna tulumaksumäär on siis 0%) – aga mida võimsam lubadus, seda suurem on küsimärk, mille arvelt raha tuleb.

Tehniline külg: D3 ja Javascript

Tahtsin kalkulaatorile veebilehte ehitada, kuna olen viimasel ajal huvitunud andmete visualiseerimisest, eriti veebis, tahtsin tundma õppida Javascripti ja eriti selle teeki D3.js, aga ka värskendada oma HTML-i ja CSS-i teadmisi. Selles osas oli projekt üsna edukas – loodetavasti teen järgmise projekti ehitamisel nende tehnoloogiatega vähem algaja vigu :).

Minu esimene mulje D3-st oli väga hea – selle tööpõhimõtted on minu jaoks lihtsad ja selged (ma ei oska küll Javascripti üldise keerukusega võrrelda). Alustasin õppimist veebis tasuta kättesaadava interaktiivse D3 õpiku läbitöötamisega, paralleelselt muutsin ja katsetasin toodud näidete koodi. Pärast elementaarsete teadmiste omandamist tegin ühe visualiseeringu oma õpiharjumuste kohta (selle kohta plaanin ka varsti postituse kirjutada) ja liikusin edasi maksulubaduste kalkulaatori ehitamise juurde.

Selle teegi üks suur pluss minu jaoks on ilusate animatsioonide ja sujuvate üleminekute loomise lihtsus – võid täpsustada vaid alg- ja lõppoleku ning D3 interpoleerib kõik vahepealsed seisundid – aga näidete galeriid näitavad D3 võimsust palju paremini kui minu staatiline tekst.

Üldiselt meeldib mulle Javascripti ja veebi arendamise juures arenduskeskkonna ülesseadmise lihtsus – põhimõtteliselt piisab ainult Chrome’ist, kuhu on arenduskeskkond (Developer Tools) väga mugavalt sisse ehitatud, tekstiredaktorist ja Pythonist oma masinas veebiserveri tegemiseks ( python -m http.server 8888 &).

Lähtekood ja jagamine

Kalkulaatori lähtekood on avalikult kättesaadav Githubis: taivop/maksulubadused. Kood ei ole väga hästi struktureeritud, aga otsustasin sellega mitte edasi tegeleda, kuna olen leidnud, et õpin kiiremini palju projekte tehes ja iteratiivselt arenedes, mitte üht-kaht projekti täiuslikkuseni viimistledes.

Projekti litsents (CC BY-SA 4.0) on vaba, seega igasugused edasiarendused on lubatud (ja oodatud!), kui on täidetud elementaarsed viitamise ja edasijagamise tingimused.

Jaga:

FacebooktwitterlinkedintumblrmailFacebooktwitterlinkedintumblrmail

Lisa kommentaar

Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.