in eesti keeles

Neli sõnakõlksu: masinõpe, tehisintellekt, suurandmed, andmeteadus

Jagan nelja enda definitsiooni mõistetest, mida kasutatakse palju, aga mille jaoks üldlevinud definitsioone kokku lepitud pole.

Masinõpe [machine learning]: hulk meetodeid, mis võimaldavad arvutil õppida kogemuste põhjal keerulisi ülesandeid lahendama.

Masinõppe kohta kirjutasin paar kuud tagasi ka põhjaliku postituse.

Tehisintellekt [artificial intelligence]:

1) inimese poolt loodud agent, mis on intelligentne, kus “intelligentne” tähendab ligikaudu “inimtasemel”. Mõnikord mõeldakse ka tehisintellekti all üldist intellekti, mis tähendab, et agent on võimeline õppima erinevaid ülesandeid lahendama ja teadmisi ühest ülesandest teise üle kandma.

2) uurimissuund, mille eesmärk on arendada ülalmainitud agente.Tehisintellekt kasutab palju masinõppe meetodeid, aga ka klassikalisemaid arvutiteaduse algoritme (nt otsingupuid).

Suurandmed [big data]: andmestikud, mis ei mahu ühe arvuti mällu (RAMi).

Suurima mäluga Amazoni virtuaalmasinal on praegu mälu 2 TB (2000 GB). Mõnikord mahuvad andmed küll ära, aga nende töötlemine võib nõuda kordades rohkem mälu.

Andmeteadus [data science]: ükskõik milline tegevus, mis aitab andmete põhjal kasulikke otsuseid teha.

See võib tähendada väga mittetehnilisi asju nagu kirjalikke analüüse või lihtsat kirjeldavat statistikat, veidi tehnilisemat tööd nagu andmete ettevalmistamist või visualiseerimist, või matemaatiliselt keerulisemaid asju nagu ennustamist (masinõppe meetodeid kasutades).

Jaga:

FacebooktwitterlinkedintumblrmailFacebooktwitterlinkedintumblrmail

Lisa kommentaar

Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Hea töö. Paar kommentaari.

  Ma masinõppele paneksin kuidagi juurde selle, et see kirjeldab tarkvaralisi süsteeme. Hetkel võib lugeda, et inimesed harrastavad ka palju masinõpet kui kasutavad oma kogemust.

  Big Data definitsioonist võib jääda mulje, et mõned gigad andmeid on juba Big Data. Eks ta võib olla ka kui võtta väga lai definitsioon.

  Minu jaoks see alati olnud suurem hulk. Praegu vastuseid googeldades ega keegi suurust külge naljalt ei pane aga RAMga võrrelda tundub see samas liiga väike. Aga minu jaoks algab ikka sadadest gigadest.

  • Hea point masinõppe kohta — täiendasin definitsiooni.

   Big Data (nagu mainisin) algab minu jaoks samuti 100GB ~ 1TB piirkonnast — mõtlesin ülal mitte läpaka RAMi, vaid ikka Amazoni X1 instantsi, millel on 2TB mälu ja maksab 9600$ kuus :).

   • Jajah, selge. Eks ta jäi jah sellise arvuti RAMiga kuidagi kõlama mulle aga tegelt räägime samadest suurustest